Susținerea corpului și mișcarea. Plan de lecție de susținere a corpului și mișcare despre lumea din jurul nostru (clasa a 3-a) pe tema Suportul și mișcarea corpului


















Inapoi inainte

Atenţie! Previzualizările diapozitivelor au doar scop informativ și este posibil să nu reprezinte toate caracteristicile prezentării. Dacă sunteți interesat de această lucrare, vă rugăm să descărcați versiunea completă.

Scopul lecției: pentru a forma o idee despre sistemul musculo-scheletic, rolul său în viața umană;

Sarcini:

  • introduceți scheletul uman și părțile sale principale;
  • introduceți rolul scheletului și al mușchilor;
  • fă-ți o idee despre un stil de viață sănătos;
  • insufla abilități de igienă;
  • stimulați simțul responsabilității personale pentru sănătatea dumneavoastră.

Echipamentul profesorului:

  • calculator
  • proiector media
  • Prezentare Power Point cu diapozitive
  • model de schelet uman

În timpul orelor

1. Moment organizatoric.

Scop: crearea unui mediu de lucru, confortabil din punct de vedere psihologic în sala de clasă.

Bună dimineața, fetelor, băieților!
V-ați scos toți caietele și cărțile?
Ți-ai uitat jurnalul și trusa de creion?
Ai pus totul cu grijă pe birou?
Să muncim din greu astăzi,
Ascultați-vă unul pe altul cu mare atenție
Iar SUCCESUL va veni cu siguranta la noi!!!

2. Verificarea temelor.

Ţintă: determina gradul de asimilare a materialului studiat anterior.

Studiu frontal:

Să ne amintim ce subiect mare studiem în lecțiile noastre despre lumea din jurul nostru. („Noi și sănătatea noastră”)

Despre ce anume au vorbit în ultima lecție? („Protecția fiabilă a corpului”)

Numiți organul uman al atingerii. (Piele)

Care este semnificația pielii pentru o persoană? (Protejează părțile interne ale corpului uman de daune, de căldură și frig, de bacteriile patogene).

Ce rol joacă transpirația și grăsimea? (Sudoarea se răcește, grăsimea face pielea moale și elastică).

Cum ar trebui să ai grijă de pielea ta? (Spălați, ștergeți, ungeți cu cremă).

Spune-ne ce prim ajutor se acordă pentru o rană mică.

Spuneți-ne ce prim ajutor trebuie acordat pentru o vânătaie.

Spune-ne cum să ajutăm dacă o persoană are o arsură sau o degerătură.

3. Comunicați tema și obiectivele lecției.

Ţintă: determina tema si scopul lectiei impreuna cu elevii; urmărește fiecare elev să rezolve sarcinile educaționale ale lecției;

Veți afla despre ce vom vorbi astăzi dacă rezolvați corect cuvintele încrucișate. (diapozitivul 2)

1. Nu un ceas, ci un ceas care ticăie. (inima)

2. Un tren nesfârșit care transportă nutrienți în tot corpul. (Sânge)

3. Când este plin, tăce, când este foame, toarcă. (Stomac)

4. Organul vederii. (Ochiul)

5. Organe respiratorii umane. (Plămâni)

6. Vorbește și mănâncă. (Gură)

Ce cuvânt este în rândul evidențiat? ( Schelet)

Ce crezi că se va discuta în lecția de astăzi, ce vom studia?

(scheletul uman)

Ce obiective ne vom stabili? (Aflați ce este un schelet, din ce părți constă, de ce are nevoie o persoană de el, ce pune scheletul în mișcare, cum sunt conectate scheletul și sănătatea noastră). (diapozitivul 3)

4. Studierea materialelor noi.

Ţintă: formarea de noi cunoștințe și abilități.

Vom găsi răspunsuri la aceste întrebări împreună.

V-ar plăcea să priviți în interiorul corpului uman, adică pe voi înșivă?

Este posibil să faci asta? (Raze X)

Nu avem astfel de dispozitive în sala noastră de clasă, dar avem un indicator care astăzi se transformă într-o baghetă magică și puteți vedea locul în care îl ating pe tabla noastră interactivă, exact așa cum vede un medic pe o radiografie.

Priviți imaginea (diapozitivul 4).

Ce descrie? (Schelet)

Ce este el cu adevărat? (Oase umane)

Spune din ce părți este format scheletul uman.

Folosiți cuvinte pentru referință: craniu, coloana vertebrală, coaste, stern, oase pelvine, oase ale brațelor, oase ale picioarelor.

Acum găsiți toate aceste părți pe modelul de schelet care se află în fața noastră.

Să aruncăm o privire mai atentă la fiecare dintre ele.

Craniu (diapozitivul 5)

Învelișul osos dur al craniului protejează creierul de leziuni. Oasele craniului sunt foarte dure. Arheologii găsesc în pământ craniile unor oameni care au murit cu multe mii de ani în urmă. Toate celelalte oase ale scheletului lor se stricaseră de mult și se transformaseră în praf. Și craniile au supraviețuit până în zilele noastre.

Există un singur os mobil în craniu - maxilarul inferior.

Piept (diapozitivul 6)

Pieptul este format din douăsprezece perechi de coaste foarte puternice, dar flexibile și sternul. Copiii implicați în sport au o circumferință toracică cu 6-8 cm mai mare decât semenii lor care nu fac sport.

Simte-ți coastele și sternul.

Ce organe crezi că protejează pieptul?

Coloana vertebrală (diapozitivul 7)

Suportul principal al scheletului este coloana vertebrală elastică, elastică, care constă din vertebre individuale. Datorită acestei structuri a coloanei vertebrale, o persoană se poate apleca în diferite direcții, se poate sări, alerga și înota.

Numărul total de vertebre la om este de 33, dar poate varia de la 30 la 35. Coloana vertebrală se termină într-o „coadă” mică. Se numește coccis.

Există 7 vertebre cervicale la oameni și aproape toate animalele, indiferent de lungimea gâtului - de exemplu, la un șoarece sau o girafă. (diapozitivul 8)

Ridică-te de la birou. Împărțiți-vă în perechi, simțiți-vă coloana vertebrală în timp ce vă aplecați înainte, stânga, dreapta, spate.

Oasele pelvine (diapozitivul 9)

Oasele pelvisului se numesc centura pelviană. Creează suport pentru organele interne. Să ne gândim la ce. (Stomac, ficat, intestine etc.)

Oasele mâinii (diapozitivul 10)

Acestea sunt oasele umărului, antebrațului și mâinii. Ele oferă forță și mobilitate mâinii.

Oasele picioarelor (diapozitivul 11)

Acestea sunt femurul (cel mai lung os al scheletului uman), piciorul inferior și oasele piciorului. Ele oferă forță și mobilitate piciorului.

Există mai mult de 200 de oase în scheletul uman adult. Oasele sunt legate între ele. Acolo unde nu se mișcă, de exemplu în craniu, între ele se formează o legătură fixă. În organele mobile, cum ar fi brațul, oasele sunt conectate mobil. Această legătură mobilă a oaselor se numește articulație. (diapozitivul 12)

Oasele nu se mișcă singure; sunt mișcate de mușchii atașați de ele. (diapozitivul 13)

Numele „mușchi” provine din cuvântul latin „musculus”, care înseamnă „șoarece”. Oamenii de știință, observând contracțiile mușchilor scheletici, au observat că păreau să curgă sub piele.

Simțiți mușchii brațului atunci când acesta se îndoaie și se extinde și o veți observa.

Mușchii dau formă corpului nostru. Toți mușchii sunt atașați de oase prin tendoane. La comanda creierului, mușchii se contractă și se relaxează. Datorită acestui lucru, putem să mergem, să alergăm, să înotăm și să facem orice muncă fizică.

Când mușchii se contractă (lucrează), ei eliberează căldură, care ne încălzește corpul.

Minut de educație fizică.

Ţintă: menținerea sănătății copiilor.

Să dăm acum muşchilor noştri comanda să se ridice de pe birourile noastre.

Și acum vom da comenzi mușchilor noștri, pronunțând cuvintele unei lecții de educație fizică care ne este bine cunoscută:

Să punem mai întâi mâinile pe centură,
Ne scuturăm umerii în stânga și în dreapta,
Putem ajunge la călcâi cu degetul mic.
Daca reusesti totul este in perfecta ordine!!!

Scheletul și mușchii formează sistemul musculo-scheletic uman. (diapozitivul 14)

Poziția umană depinde de schelet și mușchi. (diapozitivul 15) Postura este modul în care stăm sau stăm. O poziție bună în picioare înseamnă că umerii noștri sunt ușor pe spate și pieptul este în afară. Când stăm, o postură bună înseamnă că spatele nostru este drept și capul ridicat. Poziția corectă nu este doar frumoasă, este și bună pentru sănătate. Dacă te înveți să stai drept din copilărie, atunci la o vârstă mai înaintată nu vei fi chinuit de durerile de spate. La urma urmei, o postură proastă duce la suprasolicitare a mușchilor și tendoanelor care se atașează la coloana vertebrală. Această suprasolicitare este cea care provoacă dureri de spate. În plus, este mai dificil pentru o persoană cu o postură proastă să respire, iar inima și alte organe interne funcționează mai rău.

De ce crezi?

Postura este dezvoltată în copilărie. Copiii își strică adesea propria postură. Veți înțelege cum se întâmplă acest lucru răspunzând la următoarea întrebare:

Crezi că un copil poate deveni un „bătrân tânăr”? (diapozitivul 16)

Ascultă povestea unui astfel de băiat.

„Tânăr bătrân”

Am cunoscut un băiat leneș. Când trecea pe coridor pe lângă camera mea, puteam oricând să ghicesc cine venea, deși ușa era închisă: era singurul din tot apartamentul, târându-și picioarele, ca un bătrân decrepit.

Și când s-a așezat să citească o carte, era jalnic să se uite la el. Nu putea să stea drept fără să se aplece timp de zece minute. Mai întâi, își va sprijini capul cu o mână, apoi cu cealaltă și, în cele din urmă, se va culca cu tot pieptul pe masă. Spatele îi era atât de slab. Și de ce?

Doar pentru că nu-i plăcea să-și dea de lucru mușchii. Băieții aleargă la muncă: iarna să dea cu lopata zăpada în curte, primăvara să planteze flori, toamna - copaci noi și de fiecare dată găsește o scuză pentru a se sustrage. Chiar și în timpul orelor de educație fizică, s-a așezat mereu pe o bancă lângă perete - se presupune că a avut nasul care curge săptămâna trecută și nu se simțea bine.

Așa a devenit un bătrân tânăr. (După A. Dorokhov)

De ce a devenit băiatul un bătrân tânăr?

Ce trebuie făcut pentru a preveni acest lucru?

Următorul slide ne va spune o altă regulă de bună postură. Să vedem care dintre copii va avea o postură bună și care va avea o postură proastă. (diapozitivul 17)

Acum să încercăm, folosind manualul nostru (p. 135-136), să formulăm a treia regulă care vă permite să mențineți o postură bună.

Deci, haideți să formulăm toate regulile unei bune posturii. (diapozitivul 18)

5. Rezumatul lecției

Scop: comunicarea rezultatului atingerii obiectivelor lecției.

Băieți, vă amintiți ce obiective ne-am propus la începutul lecției? (diapozitivul 3)

Am învățat ce este scheletul uman?

Din ce părți constă?

Care este scopul fiecăreia dintre aceste părți și al întregului schelet?

Ce face scheletul să se miște?

Cum sunt conectate scheletul și sănătatea noastră?

Ce ar trebui să faci pentru a avea o postură corectă?

Ce ne veți spune despre lecția de astăzi acasă?

Se va schimba comportamentul tău după lecția de astăzi? Cum?

6. Evaluarea muncii elevilor.

Ţintă: evaluarea muncii fiecărui elev, autoevaluarea elevului a realizărilor sale educaționale.

Să ne gândim care dintre voi s-a străduit în mod deosebit când a studiat acest subiect?

Cine a fost activ la lecție?

Există băieți care nu au înțeles ceva? Îi rog să vină la mine după ce își notează temele.

Casa. exercițiu: pp. 134-136 repovestire, pp. 60-61 caiet de lucru.

Sub pielea umană sunt oase și mușchi. Oasele alcătuiesc scheletul. Importanța sa este foarte mare: susține organismul și, de asemenea, protejează organele interne de deteriorare. De exemplu, oasele capului protejează creierul, iar oasele coloanei vertebrale (Fig. 3) protejează măduva spinării, care se află în interiorul coloanei vertebrale.

Nu ne-am putea mișca dacă nu aveam mușchi. Mușchii sunt atașați de oase. Prin contractare și relaxare, mușchii mișcă oasele și, prin urmare, corpul nostru. Acest lucru se întâmplă la comanda creierului.

Scheletul și mușchii formează sistemul musculo-scheletic. Rolul său principal este de a oferi sprijin și mișcare corpului.

  • Citeste textul. Utilizați informațiile obținute pentru a caracteriza sistemul musculo-scheletic.

Există mai mult de 200 de oase în scheletul uman adult.

În corpul uman există 650 de mușchi. 200 dintre ele sunt folosite la mers, 43 - pentru a încreți fruntea, 17 - pentru a zâmbi.

Citiți textul „Postură”. Găsiți în el regulile pentru dezvoltarea unei bune posturii. Faceți exercițiile conform acestor reguli.

Postură

Poziția umană depinde de schelet și mușchi. O persoană cu o postură bună și corectă are spatele drept, umerii îndreptați și capul ridicat. O astfel de persoană arată subțire și frumos. O persoană cu o postură proastă arată complet diferit. În plus, este mai dificil pentru o persoană cu o postură proastă să respire, iar inima și alte organe interne funcționează mai rău.

Postura este dezvoltată în copilărie.

Stați întotdeauna drept, înclinați capul ușor înainte. Distanța dintre piept și masă trebuie să fie egală cu lățimea palmei. Rezemați-vă pe spătarul scaunului. Puneți-vă mâinile liber pe masă, nu vă sprijiniți de ele. Puneți picioarele pe podea cu tot piciorul. Când te simți obosit, schimbă-ți poziția și fă câteva exerciții stând în picioare sau în picioare.

Când mergi, rămâi drept și nu târâi. Dacă cărați ceva greu, distribuiți încărcătura uniform în ambele mâini. Când acest lucru nu este posibil, purtați-l într-o mână sau în cealaltă. Nu ar trebui să dormi pe un pat care se lasă prea mult. Patul trebuie să fie plat, nu foarte moale.

Cineva care are mușchii slabi nu va avea niciodată o postură bună. La urma urmei, mușchii sunt cei care susțin spatele, umerii și capul. Și mușchii vor fi puternici pentru cei care se angajează în muncă fizică și educație fizică. Băieții a căror postură este proastă o pot corecta. Pentru a face acest lucru, trebuie să vă implicați în terapie fizică.

Sa discutam

  1. Uită-te la fotografii. Fata stă corect? Ce reguli de așezare a încălcat ea?
  1. Ce mușchi (tors, brațe, picioare) se dezvoltă atunci când alergați, înotați, jucați mingea?

verifică-te

  1. Din ce părți este format scheletul uman? Ce semnificație are?
  2. Care este importanța mușchilor pentru o persoană? Cum funcționează?
  3. De ce este importantă postura corectă?
  4. Cum să dezvolți o postură corectă?

Teme pentru acasă

  1. Scrieți în dicționar: schelet, mușchi, aparat musculo-scheletic, postură.
  2. Amintiți-vă cum să dezvoltați o postură corectă și să urmați aceste reguli. Cereți adulților să vă monitorizeze postura. Nu fi jignit de comentarii.

Urmatoarea lectie

Vom afla despre varietatea nutrienților și despre structura și funcționarea sistemului digestiv. Să învățăm să mâncăm corect.

Organizați o competiție cu băieții pentru a vedea cine poate numi cele mai multe produse de origine vegetală și animală. Amintiți-vă ce știți despre vitamine.

Susținerea corpului și mișcarea

Se formează scheletul și mușchii SIstemul musculoscheletal.

Schelet
Corpul este susținut de un „cadru” osos, scheletul. Protejează organele interne și servește ca atașament pentru mușchi. De exemplu, oasele capului protejează creierul, iar oasele coloanei vertebrale protejează măduva spinării, care se află în interiorul coloanei vertebrale. Există mai mult de 200 de oase în scheletul uman.
Mușchii
Ele dau forma corpului si ne permit sa ne miscam. În corp există aproximativ 650 de mușchi, 200 dintre ei sunt folosiți la mers, 43 sunt folosiți pentru a încreți fruntea, 17 sunt folosiți pentru a zâmbi. Mușchii se atașează de oase și lucrează prin contractare, adică prin scurtare. Când un mușchi se contractă, mișcă osul de care este atașat. Orice miscare - de la alergare la mestecat - depinde de muschi.
Mușchii se găsesc pe tot corpul și variază ca formă și dimensiune. Cele mai lungi sunt in coapse, cele mai mari sunt in fese, sunt necesare pentru alergare si catarare; cele mai mici sunt în ureche.
Mușchii reprezintă aproximativ jumătate din greutatea corporală a unei persoane.

Ce alcătuiește sistemul musculo-scheletic? Completați diagrama.

Uită-te la poze.


Completați cercul de lângă imagine care arată poziția corectă la birou.
Scrie cum arată o persoană cu o postură corectă.

O persoană cu o postură bună și corectă are spatele drept, umerii îndreptați și capul ridicat. O astfel de persoană arată subțire și frumos.

Uită-te la poze.
Gândiți-vă la ce poate duce acest comportament la copii.

Pe baza desenelor, veniți cu și scrieți reguli despre cum să nu vă comportați.

Nu poți să-l lovești în cap sau să rupi membre. Nu trebuie să împingeți sau să puneți trepte, mai ales că este periculos să faceți acest lucru pe scări. Toate acestea pot duce la vătămări grave.

  1. Lecție despre lumea înconjurătoare în clasa a III-a pe tema „Sprijin și mișcare corporală”
  2. Teluri si obiective:
  3. Continuați să prezentați copiilor structura corpului uman.
  4. Faceți cunoștință copiilor cu semnificația scheletului și a mușchilor.
  5. Pentru a forma la copii o idee a unui stil de viață sănătos.

Întăriți abilitățile de igienă.

Cultivați o atitudine atentă față de corpul dvs.

În timpul orelor:

I. Moment organizatoric.

Astăzi, la clasă, vom continua discuția despre cum să rămânem sănătoși.

Să ne zâmbim unul altuia și să ne acordăm un val bun și bun.

II.Verificarea temelor.

Am vorbit despre faptul că corpul uman este format din organe,

Care lucrează într-o manieră coordonată și armonioasă.

1. Vreau să lucrați împreună în lecția de astăzi atunci când studiați un subiect nou, astfel încât tot ceea ce vorbim să vă ajute să vă mențineți și să vă întăriți sănătatea. Să începem lecția cu o recenzie.

2. Cum se numește știința care studiază structura corpului uman?

(Fiziologie)

Câte organe de simț cunoașteți? (5)

3. Și acum aș dori să văd cât de bine ați însușit subiectul „Organele de simț”

Combinați următoarele concepte: partea corpului și organul senzorial.

ochi organ de atingere

urechi organ al gustului

organul vizual al nasului

4. organul mirosului pielii

organul limbii auzului

Situația de joc „Conciliul medicilor”.

O ambulanță a adus un pacient la noi. Sunteți medici de prim ajutor. Astăzi ai o sarcină în față: să vindeci un pacient cu o vânătaie la genunchiul drept și o mică rană la braț.

Consultați și acordați primul ajutor pacientului. EXAMINARE:

A)Clătiți rana cu apă curată, tratați pielea din jurul rănii cu iod sau verde strălucitor. Apoi trebuie să-l bandajați cu un bandaj curat sau să-l lipiți cu un tencuială bactericidă.

De ce trebuie să-ți tratezi pielea cu iod sau verde strălucitor?(Ucide germenii care pot pătrunde în organism).

Poți trata rana cu iod sau verde strălucitor?(gheata, un suport de incalzire cu apa rece, o carpa inmuiata in apa rece).

Micrototal. Evaluări.

III. Actualizarea cunoștințelor.

Acum trebuie să răspundeți la cuvintele încrucișate. Cu răspunsuri corecte, vom primi un cuvânt legat de tema lecției noastre.

  1. Nu un ceas, ci o ticăitură (inimă).
  2. Un tren nesfârșit care transportă nutrienți (sânge) în tot corpul.
  3. Când este plin, el tace. Când mi-e foame, stomacul îmi mârâie.
  4. Organul respirator uman (plămânii).
  5. Organul care ne curăță sângele. (ficat).
  6. Și vorbește și mănâncă (gura).

Bine făcut. Acum priviți cu atenție puzzle-ul nostru de cuvinte încrucișate și gândiți-vă ce cuvânt este ascuns aici

Ce cuvânt este în linia evidențiată? (schelet)

IY. Lucrează la un subiect nou.

– Ieri, în timp ce mă pregăteam de lecție, am încercat să modelez un omuleț din plastilină, dar a căzut în continuare și, în final, pur și simplu s-a aplatizat și și-a schimbat forma. Dacă sculptați o persoană din lut sau plastilină, vă pot asigura că veți obține același rezultat. Pentru a preveni căderea omulețului nostru, avem nevoie de un fel de sprijin, de exemplu, un fir. Dacă introducem un fir în interiorul corpului, atunci omul de plastilină nu va mai cădea în lateral și nu va fi turtit.

Scheletul este un astfel de fir în corpul nostru.

„SCHELETON” provine din cuvântul grecesc „SKELETOS” - uscat.

Scheletul uman este o colecție de oase. Servește ca suport pentru țesuturile moi. Protejează organele interne.

– Care este rolul principal al scheletului?

Scheletul - sprijin, protecție

Tema lecției noastre este „Suportul și mișcarea corpului”

– Știți cum au aflat oamenii că o persoană are un schelet și este alcătuită din oase?(Răspunsurile copiilor).

Există mai mult de 200 de oase diferite în schelet.

– Din ce oase principale este format scheletul nostru? (Craniu, regiunea toracică (cușcă), coloană vertebrală, oase pelvine (brâu pelvin), oase ale brațelor, oase ale picioarelor).

- Gândi! Care este semnificația craniului? Departamentul toracic? Oasele mâinii? Oasele picioarelor?

Craniul – protejează creierul.

Regiunea toracică - protejează inima și plămânii.

Oasele brațelor (brașa) – asigură o legătură puternică și mobilă între brațe și corp.

Oasele picioarelor (breaua pelviană) – oferă rezistență și mobilitate picioarelor.

Cum se conectează oasele între ele?

Nemiscat - craniu (casca).

Mobil - locul unde oasele se conectează (articulația) este ascuns într-o pungă tare. Există un lichid special în capsulele articulare. Cu ajutorul ei, articulația se îndoaie și se extinde mai ușor.

Creierul este ascuns în siguranță în craniu. Și măduva spinării este ascunsă cu grijă în carcasa flexibilă a coloanei vertebrale.

Acest caz este format din 34 de capsule osoase mici conectate prin cartilaje moi.

Să ascultăm un mesaj despre una dintre părțile principale ale scheletului - coloana vertebrală.

Coloana vertebrală este ușor curbată, ca un arc într-o mașină. La urma urmei, susține craniul, care conține creierul, care este sensibil la toate. Iar coloana vertebrală flexibilă, ca un arc elastic, atenuează toate șocurile. Oricât de mult aleargă un copil în timpul jocului, oricât de mult aleargă și sare, creierul nu simte tremurări. Se leagănă ușor pe arcul coloanei vertebrale.

Y. Minutul de educație fizică.

Mână în sus și mână în jos.

Le-au tras ușor.

Ne-am schimbat rapid mâinile!

Nu ne plictisim azi.

(Un braț drept în sus, celălalt în jos, schimbă mâinile cu o smucitură.)

Ghemuit cu palme:

Jos - aplauda si sus - aplauda.

Ne întindem picioarele și brațele,

Știm sigur că va fi bine.

(Se ghemuiește, bătând din palme deasupra capului.)

Ne răsucim - ne întoarcem capetele,

Ne întindem gâtul. Stop!

(Rotiți-vă capul la dreapta și la stânga.)

Și mergem pe loc,

Ridicăm picioarele mai sus.

(Mergeți, ridicând genunchii în sus.)

Întins, întins

În sus și în lateral, înainte.

(Întindere - brațele în sus, în lateral, înainte.)

Și toți s-au întors la birourile lor -

Avem din nou o lecție.

(Copiii stau la birourile lor.)

– Ce crezi, este suficient doar scheletul pentru corpul uman?(Răspunsurile copiilor).

Ai văzut cum se trezește o pisică dimineața?

– Explicați de ce am putut finaliza exercițiile în timpul exercițiilor fizice? Ce ne încălzim?(Nu ne-am putea mișca dacă nu aveam mușchi.)

Există un total de 656 de mușchi scheletici în corpul uman, care sunt atașați de oase.

– De ce avem nevoie de mușchi?

Mușchii asigură mișcarea.

Să ascultăm un mesaj despre modul în care mușchii ne afectează aspectul.

Mușchii.

Persoanele implicate în sport au umerii largi, un piept puternic, un gât puternic, brațe și picioare puternice. De ce sunt atât de puternici și ageri? Ce îi ajută să zboare dintr-un turn, să facă sărituri, să facă exerciții riscante pe un buștean îngust sau să dezvolte o viteză vertiginoasă în timp ce schiează pe un munte înalt? (Schelet). Dar principalele puncte forte sunt mușchii. Sunt atașați de schelet și îl fac să se miște. Fără aceste motoare, toate oasele mari și mici ar fi imobile. O persoană are o mulțime de mușchi și tendoane care atașează mușchii de oase. Cele mari și puternice sunt pentru lucrări grele, iar cele foarte mici sunt pentru lucrări fine. Sărim, ne răsturnăm, fluturăm cu brațele, ne întoarcem capetele, ne mișcăm degetele, strâmbăm din ochi și cântăm. Și toate acestea sunt muncă musculară.

Mușchii pot fi antrenați prin exerciții fizice regulate. Atunci vor fi puternici și sănătoși.

Deci, sistemul musculo-scheletic este o combinație de schelet și mușchi.

POSTURA unei persoane depinde de schelet și mușchi.

(Profesorul invită doi elevi la tablă)

Profesorul îl ajută pe un elev să-și pună un rucsac, îi dă altuia o servietă în mână și îi cere să meargă în fața întregii clase, apoi întoarce spatele elevilor. Copilul, care ține o servietă grea în mână, se aplecă în lateral, spatele celuilalt elev nu este curbat.

Elevii trag concluzii despre ce este mai bine să mergi la școală: o servietă sau un rucsac.

Care este cel mai bun mod de a transporta, de exemplu, genți în timp ce o ajuți pe mama ta. (Este mai bine să vă puneți toate achizițiile în două pungi și să le purtați în două mâini.)

De ce? (Pentru a evita curbura coloanei vertebrale, scolioza)

De ce depinde postura?(Din schelet și mușchi)

Prin origine, postură este un cuvânt rusesc care înseamnă obiceiul de a-ți ține corect corpul în repaus și în mișcare.

Cu o postură corectă, organele interne funcționează bine și sângele se mișcă liber în tot corpul.

Postura este esențială pentru frumusețea și sănătatea corpului. Este dezvoltat din copilărie.

- Privește cu atenție următorul diapozitiv. Iată care sunt regulile care trebuie respectate pentru a avea o postură frumoasă.

Ce sfat poti da? (Stați drept și nu vă aplecați jos când scrieți. Când mergeți, distribuiți sarcina uniform, mișcați mai mult, faceți sport))

Plimbați-vă prin cameră cu un caiet sau o carte mică pe cap. În momentul în care postura ta este incorectă, caietul va cădea. Acest lucru este interesant!

Este posibil să vă corectați postura?(Desigur. Exerciții speciale, auto-antrenament, autocontrol constant).

YI. Munca practica.(Dezvoltarea lecției p. 178 - experiență)

1. Mersul pe jos.

a) la fața locului;

b) pe degetele de la picioare, brațele sus;

c) pe călcâie, mâinile în spatele capului.

2. Exerciții cu bețe de gimnastică:

I.p. – în picioare, picioarele depărtate la lățimea umerilor, mâinile pe umeri, coatele în lateral.

1 – 2 – se ghemuiește pe degetele de la picioare fără să vă îndoiți spatele.

3. Barcă (legănată).

Acum citește 8 motive pentru a avea o postură corectă.

VII. Consolidare.

Lucrați în grupuri. Răspunsuri la întrebări.

Grupa 1: Ce este postura frumoasă? Ce exerciții fizice ar trebui să faceți pentru a menține o postură corectă sau curbura corectă a coloanei vertebrale?

Grupa 2: Ce este scolioza? Ce alte boli ale coloanei vertebrale cunoașteți?

Grupa 3: Ce ați recomanda pentru a menține oasele și coloana vertebrală a corpului sănătoase?

Yiii. Rezumând lecția.

Un om înțelept a fost pus întrebarea: „Ce este mai important pentru o persoană – bogăția sau faima?”

El a răspuns: „Nici unul, nici altul, ci sănătate”. Un cerșetor sănătos este mai fericit decât un rege bolnav.”

Ascultă cuvintele înțeleptului și amintește-ți că numai tu poți avea mai multă grijă de sănătatea ta. Sănătatea ta este în mâinile tale!

Trecând de la aceste cuvinte la încheierea lecției, să ne amintim ce am învățat astăzi.

Ce nou ai invatat?

Evaluări.

IX. Reflecţie

Înfățișează-ți starea de spirit folosind emoticoane.

X. Tema pentru acasă

D/Z. Uh. p. 134 - 137, problema, TPO – p. 76 – 77


Kiseleva Svetlana Pavlovna, Școala NOU „Nika”, Moscova

profesor de școală primară

Lumea. (La manualul de A.A. Pleshakov, clasa a III-a)

Subiect. Susținerea corpului și mișcarea.

Obiective:

    introduceți structura corpului uman, identificați semnificația sistemului musculo-scheletic și funcțiile acestuia;

    dezvoltarea abilităților de observare, capacitatea de a analiza și de a trage concluzii în cadrul activităților practice; dezvolta discursul monolog, lărgește-ți orizonturile și îmbogățește-ți vocabularul;

    insufla interesul pentru a duce un stil de viață sănătos; consolidarea abilităților de igienă.

Echipament:

    calculator;

    plastilină; păpușă de cârpă (pentru teatru de păpuși); oglindă

    casete muzicale;

Literatură:

1. Elkina N.V. Tarabarina T.I. Un ghid popular pentru părinți și profesori. 1000 de ghicitori. – Iaroslavl: Academia de Dezvoltare. – 1996.

2. Maksimova T.V. Tselousova T.Yu. Dezvoltarea lecției pentru cursul „Lumea din jurul nostru”. – M.: VAKO. – 2003.

3. Obukhova L.A., Lemyaskina N.A. Școala de Doctori ai Naturii. M.: VAKO. – 2004.

4. Smirnova O.M. – Abordare diferențiată a predării istoriei naturale. – M.: Şcoală nouă. – 1997.

5. Uzorova O.V., Nefedova E.A. Toate subiectele din școala primară în chestionare. – M.: AST-Astrel. – 2002.

6. Mă duc la cursuri la școala elementară. Istoria naturala. Carte pentru profesori. – M.: Primul septembrie. – 2000.

Întăriți abilitățile de igienă.

    Organizarea timpului.

    Verificarea temelor.

    Sondaj individual. (Cartele pentru munca individuală).

    Studiu frontal:

Î. – Care este semnificația pielii ca organ al atingerii?

Î. – Ce rol joacă grăsimea și transpirația pe care le secretă pielea?

Î.- Cum ar trebui să ai grijă de pielea ta?

Î. – Spuneți-ne despre primul ajutor pentru răni minore ale pielii, vânătăi, arsuri, degerături?

    Actualizarea cunoștințelor.

U. – Crezi că s-ar putea ca pantalonii sau o rochie să stea în picioare de la sine? (Nu)

U.- Ca să nu se întindă pe podea ca o cârpă, trebuie să fie puse pe ceva sau pe cineva.

W. – Uită-te la păpușa asta de cârpă.

Î. – Ce părți ale corpului are?

O.- Cap, mâini, corp.

Î. – Dacă o punem pe masă, va sta în picioare?

O.- Nu, pentru că…..

Î. – Și dacă îmi scot mâna de pe păpușă, ce se va întâmpla cu ea?

O. – Va cădea, nu va sta, etc.

    Comunicați subiectul și obiectivele lecției.

W. – Deci o persoană ar fi fără formă și urâtă dacă nu ar avea sprijin. În lecția de astăzi vom vorbi despre sprijinul uman, vom afla cum se numește, vom vorbi despre postură și vom învăța un set de exerciții.

    Învățarea de materiale noi.

Lucrări practice (cercetare)

U. - Băieți, să facem niște lucrări practice.

Luați o bucată de plastilină, frământați-o și rulați-o într-o bilă. Apoi faceți un „cârnat” din minge și un inel din „cârnat”. Faceți o „monedă” din „inel”.

Î. – A fost ușor să lucrezi cu plastilină? De ce?

U. – Uită-te la degetele mâinilor tale. Simțiți fiecare deget.

V. – Ce ai simțit?

U. – Încercați să vă simțiți mâinile și palmele.

V. – Ce ai găsit?

Concluzie: există oase sub piele.

Î. – Ce pune oasele în mișcare?

O. – Mușchii.

U. – Să numim principalele părți ale corpului uman.

O. – Cap, brațe, picioare, trunchi.

W. – Aici am o păpușă de cârpă în mâini. Are brațe, picioare, un cap, un trunchi. O să-l pun acum.

V. – Ce s-a întâmplat cu ea?

O. - A căzut, nu rezistă, nu rezistă.

W. - Așa este. Ea nu va sta în picioare sau nu va sta, indiferent cât de mult ne-am strădui.

V.- De ce?

O. – Nu are sprijin.

W. - Așa este.

U. – Încă o dată, simți-ți fruntea, spatele capului, cotul, genunchiul, mâinile cu degetele.

V. – Ce ai simțit?

O. – Ceva greu.

W. - Așa este. Acestea sunt oase. Sunt foarte rezistente. Oasele sunt legate între ele și formează scheletul.

V. – O are păpușa noastră?

Oh nu.

Să ne uităm la SCHELETUL uman și să identificăm funcția acestuia.

Î. – Din ce oase constă? (Vezi manualul p. 141).

O. – Craniul, omoplatul, sternul, coastele, coloana vertebrală, oasele pelvine, oasele brațului, oasele picioarelor.

U. – Scheletul dă forma corpului nostru. Dar păpușa noastră nu are formă (strângeți-o în mână, îndoiți-o).

U. – Să aruncăm o privire mai atentă la scheletul uman și să identificăm funcțiile acestuia.

Î. – Ce organ uman important protejează craniul de influențele externe?

O. – Creier.

U. - Cel mai important și mai delicat organ al corpului nostru. Oasele craniului sunt nemișcate, cu excepția unui os - maxilarul inferior al părții faciale a craniului. Când mănâncă sau vorbește, se ridică și coboară. Deschideți gura de mai multe ori în timp ce vă țineți fața.

De la craniu de-a lungul spatelui trece coloana vertebrală, care constă din vertebre individuale. De asemenea, protejează un organ important - măduva spinării. Coastele sunt atașate de vertebre (12 coaste pe o parte și 12 pe cealaltă parte). Coloana vertebrală și sternul formează împreună arțarul pectoral, care protejează......

V. – Ce organe?

O. – Inimă, plămâni.

W. - Așa este. Partea inferioară a coloanei vertebrale este conectată la oasele pelvine. Schelet Mâna este formată din multe oase. Cel mai mare este humerusul. Toate oasele mâinilor sunt conectate mobil între ele folosind articulații, astfel încât mâna se poate îndoi și îndrepta în multe locuri și poate face o varietate de mișcări. Schelet Piciorul este, de asemenea, format din multe oase, dintre care cel mai mare este femurul. Oasele picioarelor sunt conectate mobil prin articulații, ceea ce permite diverse mișcări.

CONCLUZIE:

Oasele scheletului sunt suportul corpului nostru, funcția principală este de a proteja organele interne de deteriorare.

MUSCHII.

U. - Se spune despre oamenii slabi: „El este doar piele și oase”.

V. – Se poate întâmpla asta cu adevărat?

Oh nu.

V. – De ce?

Consultant asistent

Dacă ar fi așa, atunci persoana nu s-ar putea mișca. Pentru a alerga, a merge, a ridica greutăți și chiar a clipi, o persoană are nevoie muşchii . Mușchii- principalii puternici. Se atașează de schelet și îl fac să se miște. Mușchii se pot contracta sau relaxa. Când un mușchi se contractă, acesta acționează asupra osului ca o pârghie și determină mișcarea osului.

Consultant asistent (desfășoară o lecție practică)

Exercitiul 1

Încercați să vă îndoiți brațul: acest lucru face ca mușchiul care îndoaie brațul (mușchiul flexor) să se contracte și osul să se miște. În acest moment, mușchiul extensor se relaxează.

Ceva pare să se miște sub piele.

Î. - Ce se mișcă asta?

O. – Aceștia sunt mușchii. Mușchii seamănă cu niște șoareci care aleargă sub piele. Acesta este motivul pentru care cuvântul „mușchi” este foarte asemănător cu cuvântul „șoarece”. Provine de la cuvântul „șoarece”, iar mușchiul provine de la cuvântul latin „musculus”, adică. "soarece mic"

Sunt mulți mușchi, sunt diferiți. Fiecare parte a corpului are propriile sale mușchi (mușchi). Mușchii se găsesc pe organele interne.

Î. – Ce funcție îndeplinesc mușchii?

A. – Mușchii ne ajută să ne mișcăm, datorită mușchilor schimbăm expresiile faciale. Prin expresiile faciale puteți determina dacă o persoană este fericită sau tristă, amenințătoare sau veselă.

Exercițiul 2

Priveste in oglinda. Zâmbet. Împreună-ți sprâncenele și creează o încruntare.

Î. - Ce s-a întâmplat cu mușchii tăi? (Au început să se miște).

Î. - Cine crezi că ne controlează mușchii și scheletul?

O. – Sunt controlați de creier.

CONCLUZIE:

Funcția principală a mușchilor este de a ne ajuta să ne mișcăm și să controlăm expresiile faciale.

    Lucrul cu manualul.

U. – Deschide manualul de la pagina 141.

Să citim articolul și să aflăm cum controlează creierul mușchii.

(Elevii citesc articolul independent).

U. – Așa se leagă totul în corp.

U. – Uneori o persoană are probleme. Uneori a rănit un braț, un picior și, uneori, poate apărea chiar un accident - o fractură a unui braț, a unui picior sau a unei alte părți a corpului unei persoane. Cel mai adesea acest lucru se întâmplă din cauza neglijenței

Î. - Ce se întâmplă când există o vânătaie?

O. – Zona învinețită începe să doară.

Î. – Ce prim ajutor ar trebui acordat pentru o vânătaie?

A. – Aplicați un bandaj strâns, rece și consultați un medic.

V. – Și în cazul unei fracturi osoase?

O. – Trebuie să-ți imobilizezi piciorul și brațul și să mergi la medic.

Î. – Care vor fi acțiunile medicului?

A. – Se vor face o radiografie și vor aplica un gips, care va permite piciorului sau brațului sau altei părți a corpului să rămână nemișcate până la recuperare. Este necesară odihna completă, altfel osul nu se va vindeca corespunzător și va fi rupt intenționat.

V.Pauza fizica.

Exerciții pentru postură.

În picioare, puneți picioarele împreună, brațele în jos, spatele drept. Inspiră și expiră calm, ridică încet brațele în sus. Țineți-le cu palmele față în față, cu degetele împreună. Întinde-ți tot corpul. Pe măsură ce te întinzi, imaginează-ți un copac puternic și puternic. Un trunchi înalt și zvelt ajunge spre soare. Corpul, ca un copac, se umple de putere, vigoare și sănătate. Pune mâinile jos și relaxează-te. (Interpretat pe muzică).

    Poziția umană.

U. – Îmi propun să ținem un concurs pentru cel mai frumos și corect loc la birou.

Î. – De unde ați știut care aterizare este considerată corectă? Numiți caracteristicile unei astfel de aterizări.

2. Umerii înapoi

3. Capul ridicat.

O astfel de persoană arată subțire și frumos.

U. – Oamenii de știință au făcut observații. S-a dovedit că, dacă o persoană este scundă, dar stă dreptă, pare mai înaltă. Dar înalt, dar aplecat - mai scund.

Î. – Cum arată o persoană cu o postură proastă?

U. – În plus, cu o postură proastă este mai greu de respirat, inima și alte organe interne funcționează mai rău. Postura este dezvoltată din copilărie. Pentru a dezvolta o postură bună, trebuie să urmați reguli, multe dintre care le cunoașteți deja.

Exercițiu

Plimbați-vă prin cameră cu un caiet sau o carte mică pe cap. În momentul în care postura ta este incorectă, caietul va cădea.

U. – Unii copii se confruntă cu o postură proastă. Această boală se numește scolioza. Aceasta înseamnă că coloana vertebrală este deformată. De obicei, începe la vârsta de 8-10 ani. Tratamentul durează mult, uneori chiar și în spital - efectuează o operație complexă.

Reguli pentru menținerea unei poziții corecte.

    Întărește-ți mușchii corpului. (Sport)

    Așează-te corect la masă, nu te înghesui.

    Purtați greutățile în mod egal în mâini.

    Este mai bine să mergi la școală cu un rucsac decât cu o servietă.

    Dormi pe un pat tare.

U. – Postura este deosebit de proastă la școală. Învață să stai corect

W. - Deci. Pentru a avea o postură corectă, ce ar trebui să faci?

CONCLUZIE:

Trebuie să stai drept la birou, să dormi pe un pat tare, să porți un rucsac și să faci exerciții de postură.

U. – Pe vremuri grecii antici au sculptat pe o piatră: „Dacă vrei să fii sănătos, fugi. Dacă vrei să fii frumoasă, fugi. Dacă vrei să fii inteligent, fugi”.

V. – Ce vă va permite să fiți sănătoși?

O. – Făcând exerciții, sport, muncă fizică.

U. – Există profesii pentru care suplețea, forța, agilitatea și rezistența sunt foarte importante? Numiți-le.

O. – Sunt militari, balerini, sportivi.

Teme pentru acasă Cu. 141 – 144, teme în caietul de lucru (pentru manualul de A.A. Pleshakov)

    Rezumatul lecției.

Î. – Din ce părți este format scheletul uman?

Î. - Ce funcție îndeplinesc mușchii?

TEST

    Care este rolul scheletului uman?

a) contractându-se și relaxându-se, scheletul pune mușchii în mișcare;

b) sperie copiii noaptea

c) scheletul este suportul corpului;

    Numiți organul situat în interiorul craniului.

a) rinichi;

b) creierul;

c) stomacul.

    De ce depinde postura unei persoane?

a) din schelet și mușchi;

b) din ligamente și tendoane;

c) din cartilaj şi oase.

(Verificarea testului pe computer)